Tipy na výlet

 

Brdské lesy

 

 

Město Rožmitál pod Třemšínem

Třemšín

Malebné město Rožmitál pod Třemšínem v překrásném údolí pod zalesněnými brdskými vrchy, v kraji pod památným Třemšínem (827 m n. m.), založené v roce 1230 a proslavené rodem Lvů z Rožmitála, vybízí k procházce, či větší túře brdskými lesy i k návštěvě svých pamětihodností. V nejdéle osídlené části, ve Starém Rožmitále, stojí odnepaměti farní kostel Povýšení sv. Kříže s unikátními varhanami z roku 1750, na něž v létech 1788 - 1815 hrával zde působící kantor a regenschori tohoto kostela Jakub Jan Ryba. Zde pravděpodobně roku 1796 zazněla poprvé jeho Česká mše vánoční. Místo, kudy kráčela nejen rožmitálská historie, vybízí k návštěvě především v období Vánoc. Na Štědrý den tu od 22 hodin každoročně zaznívá Rybovo vskutku nadčasové a stále inspirující dílo.

Městu pak vévodí renesanční zámek s gotickou věží, v minulosti majetek slavných Lvů z Rožmitálu, který však zatím není přístupný.

Jména nejslavnějších osobností Rožmitálu – Jakuba Jana Ryby, Johany z Rožmitála, Jaroslava Lva a Zdeňka Lva z Rožmitálu, Karla Daniela Gangloffa, Karla Josefa Beneše, Ervíny Brokešové, Josefa Tomana a rodáků Rudolfa Richarda Hofmeistera, Miloše Nedbala, Bohuslavy Rajské, Josefa Černého a Václava Hudečka jsou spolu s tóny starorožmitálských varhan tou nejlepší pozvánkou k návštěvě města Rožmitál pod Třemšínem.

 

 

Tipy a zajímavosti v Rožmitále pod Třemšínem

 

Kostel Povýšení svatého Kříže

Farní kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále
Farní kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále

Farní kostel Povýšení sv. Kříže - nejstarší památka města Rožmitálu pod Třemšínem a dominanta Starého Rožmitálu.

Starý Rožmitál

Památky v Rožmitále
Památky v Rožmitále

Starý Rožmitál - městská památková zóna - Památky v Rožmitále.

Cvokařské muzeum

Cvokařské muzeum
Cvokařské muzeum

Cvokařské muzeum - Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno díky nadšení chalupáře, který si před čtyřiceti lety vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu, ve stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno.

Podbrdské muzeum

Podbrdské muzeum
Podbrdské muzeum

Podbrdské muzeum - Muzeum Vás provede historií města, překrásnou brdskou krajinou, neporušenou přírodou, která odpradávna poskytovala lidem, kteří se zde usadili, suroviny a obživu. Součástí muzea je i expozice historických automobilů, stodola, dětské hřiště a muzeum hasičstva.

Atom muzea Javor 51

muzeum atomAtom muzeum Javor 51 - muzeum se jako jediné v ČR zabývá  tématem jaderných zbraní a možnosti atomové války z období 60. až 80. let 20. století. Nachází se ve vojenském prostoru Brdy a slavnostně bylo otevřeno 17. srpna 2013. O jeho vznik několik let usilovala skupina dobrovolných nadšenců sdružených v Nadaci Železné opony. Genius loci tohoto muzea je jedinečný.