Pokud jste někdo projížděli kolem Míšov směrem na Plzeň, možná jste si všimli cedule Atom muzeum. A třeba to ve Vás probudilo zvědavost a začali jste pátrat po tom, o co se jedná. Nebo jste si cedule ani nevšimli, to ale vůbec nevadí. Atom muzeum neboli Depot Javor 51 bývalo dříve nejstřeženějším a nejutajovanějším místem v bývalém Československu. Proto není divu, že ze silnice není muzeum v dohledu. A prázdné opuštěně budovy, jenž jej obklopují dokáží nahánět hrůzu.
Atom muzeum Brdy
Věděli jste, že východní Evropě se v bývalém Československu nacházelo přesně 12 míst, kde se skladovaly jaderné zbraně? Právě to se dozvíte v Atom muzeu, jenž je jako jediné přístupné široké veřejnosti. Depot neboli sklad představoval místo, ve kterém se skladovaly desítky kusů jaderné munice – jenž by v případě konfliktu byly odpáleny z tohoto místa.
Co všechno můžete vidět?
Veřejnosti je zpřístupněn celý depot i s technickým zázemím. Celý komplex je rozdělen do čtyř sekcích o studené válce. Dozvíte se například Jak vypadá silo na odpálení jaderné rakety v Kazachstánu nebo kde Američané ztratili před padesáti lety jaderné pumpy. Nahlédnete zde pod pokličku sovětského a amerického jaderného programu a na závěr něco o využívání jaderné energie pro mírové účely. Expozice dokumentují samotný vývoj jaderných zbraní od roku 1945 včetně modelu bomby použité v Nagasaki.
Je zde k vidění například jaderná miska – ta se měla využívat k jadernému podzemnímu stavitelství a vážila něco okolo 80 kg. Jaderné misky se zakopávaly 200 metrů pod zem u přechodů podél železné opony. Tyto misky byly řízeny radiově na dálku a v případě pohybu vojska z jedné či druhé strany byly misky odpáleny. Po odpalu jaderné misky vznikla jeskyně, jenž zabránila průjezdu jakékoliv techniky. V roce 2023 měla v Atom muzeu vzniknout expozice věnovaná vesmíru, kosmonautice a UFO.
Kdy můžete Atom muzeum navštívit?
Pro aktuální otevírací dobu a rezervaci termínů doporučujeme navštívit oficiální stránky.