Tipy na výlet

Město Rožmitál pod Třemšínem

Malebné město Rožmitál pod Třemšínem v překrásném údolí pod zalesněnými brdskými vrchy, v kraji pod památným Třemšínem (827 m n. m.), založené v roce 1230 a proslavené rodem Lvů z Rožmitálu, vybízí k procházce, či větší túře brdskými lesy i k návštěvě svých pamětihodností. V nejdéle osídlené části, ve Starém Rožmitále, stojí odnepaměti farní kostel Povýšení sv. Kříže s unikátními varhanami z roku 1750, na něž v létech 1788 – 1815 hrával zde působící kantor a regenschori tohoto kostela Jakub Jan Ryba. Zde pravděpodobně roku 1796 zazněla poprvé jeho Česká mše vánoční. Místo, kudy kráčela nejen rožmitálská historie, vybízí k návštěvě především v období Vánoc. Na Štědrý den tu od 22 hodin každoročně zaznívá Rybovo vskutku nadčasové a stále inspirující dílo.

Městu pak vévodí renesanční zámek s gotickou věží, v minulosti majetek slavných Lvů z Rožmitálu, který však zatím není přístupný.

Jména nejslavnějších osobností Rožmitálu – Jakuba Jana Ryby, Johany z Rožmitálu, Jaroslava Lva a Zdeňka Lva z Rožmitálu, Karla Daniela Gangloffa, Karla Josefa Beneše, Ervíny Brokešové, Josefa Tomana a rodáků Rudolfa Richarda Hofmeistera, Miloše Nedbala, Bohuslavy Rajské, Josefa Černého a Václava Hudečka jsou spolu s tóny starorožmitálských varhan tou nejlepší pozvánkou k návštěvě města Rožmitál pod Třemšínem.

Procházka do Cvokařského muzea či k varhanům J. J. Ryby

Centrum Rožmitálu pod Třemšínem a městskou památkovou zónu Starý Rožmitál spojuje nádherná Alej Johanky z Rožmitálu. Pod 160 let starými olšemi a jasany najdete příjemný stín i krásné pohledy na Podzámecký rybník s brdskými vrchy na obzoru. Chodíval tudy i Jakub Jan Ryba, autor České mše vánoční. Ten hrál a komponoval na varhany z roku 1750, které najdete v Kostele Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále. Krom toho neminete ani Cvokařské muzeum přibližující i historii města – a vstup je zdarma.

Březnice s historickým kamenným mostem, synagogou i pivovarem

Pouhou čtvrthodinku jízdy autem nebo autobusem a jste v Březnici. Toto příjemné městečko láká na návštěvu renesančního zámku, dvou kostelů i pozůstatků židovského ghetta s nedávno znovuotevřenou synagogou ve čtvrti Lokšany. Při procházce Březnicí si nezapomeňte přejít kamenný most s původními sochami z 18. století. A za návštěvu stojí také místní pivovar Herold.

Za historií studené války do Muzea Atom v bývalém bunkru

Brdy jsou bývalým vojenským prostorem a na mnoha místech se tak zachoval jedinečný genius loci. Jedním z nich je nesporně Atom Muzeum Javor 51, zřízené přímo v bývalém atomovém bunkru s úložištěm hlavic, který měl odolat případnému útoku za studené války. Muzeum se jako jediné v ČR zabývá jadernými zbraněmi z 60.-80. let. Z Rožmitálu pod Třemšínem trvá cesta kousek za obec Míšov, kde se muzeum nachází, autem chvilku. Návštěvu si raději zarezervujte po telefonu, ujme se vás zkušený průvodce a zážitek vás a třeba i vaše větší děti nemine.

Na Zámek Blatná s půvabným parkem a dančí oborou

Půlhodinová cesta autem z penzionu rozhodně stojí za návštěvu Blatné, města s kouzelným zámkem stejného jména a ještě kouzelnějším zámeckým parkem. Při troše štěstí na procházce zámeckými lesy narazíte na stádo daňků, kteří tam volně žijí. Návštěvu zámku vám zpříjemní i kavárna s příhodným názvem „Oh My Deer”. Při samotné prohlídce interiérů se pak dozvíte zajímavé informace o osudech rodiny Hildprantů a dalších šlechtických rodech, které tamní panství vlastnily.

Pěší výlet na Třemšín s pozůstatky středověkého hradu

Na nejvyšší vrchol jižní části Brd, Třemšín, vede přímá turistická trasa označená červenou značkou, součást Svatojakubské cesty. Přímo od Panského domu se ke zřícenině hradu zpustošeného za husitských válek a zpět můžete vydat na pěkný celodenní výlet.  Je ale taky možné si popojet do Hutí pod Třemšínem, odkud vás na vrchol zavede kratší cesta taktéž obklopená borůvčím a lesy plnými hub. Na vrcholu stojí také pěkná kaplička.

Na kole Brdami třeba až do Vysoké A. Dvořáka

Brdy jsou prosety cyklostezkami. Z Rožmitálu pod Třemšínem se vydejte třeba do Nepomuku, přímo pod druhý nejvyšší vrchol Brd nazvaný Praha. Pokračovat se dá brdskými lesy po cyklostezce do obce Láz či až do Bohutína, kam vede asi 16kilometrová trasa. Vrátit se dá třeba přes Vysokou u Příbrami, kde stojí nádherný památník Antonína Dvořáka s muzeem na zámku a romantickým zámeckým parkem.