Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Červenec 2025: Akce na Rožmitálsku

Léto je v plném proudu a s ním i turistická sezóna, která do malebného Rožmitálu pod Třemšínem každoročně přivádí nejen návštěvníky z Čech, ale i ze zahraničí. Tento historický podbrdský klenot, obklopený zelení lesů a kouzlem maloměstského klidu, nabízí v červenci pestrou škálu kulturních, společenských i uměleckých zážitků. Právě léto je v Rožmitále tím nejživějším obdobím, kdy se uličky historického centra i nádvoří zámku naplní hudbou, výstavami a setkáními s místními umělci a tvůrci. Pokud hledáte místo, kde skloubit odpočinek s kulturním zážitkem, Rožmitál je trefa do černého.

V červencovém programu nechybí tradiční výstavy ani nové kulturní počiny. Například v prostorách rožmitálského zámku pokračuje výstava Barevné impulzy a doteky výtvarnice Evy Prokopcové, která potrvá až do konce září a nabízí jemné vizuální vjemy spojené s přírodou a emocemi. Milovníci historie jistě ocení expozici v Podbrdském muzeu s názvem Časopisy pro mládež od protektorátu po lavici, která mapuje proměny dětské a mládežnické literatury za více než století. Zvláštní pozornost si také zaslouží výstava Křehké iluze ve stodole muzea – jemná pocta výtvarnému ztvárnění ženské citlivosti a jemnosti. A to vše dostupné v pohodové atmosféře a v krásném prostředí brdských vrchů.

Kulturní život ale nekončí jen u výstav. Červenec přináší i živou hudbu, umělecké workshopy a festivaly. Hned 5. července se v prostorách zámku uskuteční vernisáž výstavy Quilty a textilní ornament, doprovázená hudebním vystoupením a módní přehlídkou. O pár dní později, 13. července, zazní tóny dechovky při koncertu Rožmitálské venkovanky u restaurace New Romance. Následuje workshop textilních technik (19. 7.), který účastníkům představí techniky jako Boro či Flower Pounding – ideální příležitost, jak si odvézt z výletu nejen zážitky, ale i vlastní výtvor. Vrcholem měsíce pak bude třídenní kulturní festival REPETE FEST (25.–27. 7.), který již pátým rokem oživuje Rožmitál koncerty, performancemi a diskuzemi. A komu by to nestačilo, může se přidat k Procházce za zvukem Jakuba Jana Ryby 26. července, která nejen připomene slavného hudebního skladatele, ale nabídne i romantické putování krajinou s výkladem. Červenec v Rožmitále zkrátka bude plný inspirace, barev a zvuků – a vy můžete být u toho.

31.5.-27.9. Výstava Evy Prokopcové – Barevné impulzy a doteky.

  • Místo konání: Rožmitálský zámek
  • Čas konání: v provozní dobu zámku
  • Vstupné: dobrovolné

6.6. – 21.9. Výstava Časopisy pro mládež od protektorátu po lavici

Výstava mapuje časopisy pro mládež od 2. poloviny 19. století až do doby krátce po sametové revoluci.

  • Místo konání: Podbrdské muzeum
  • Čas konání: v provozní dobu muzea
    • od ÚT do NE od 09:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 hod
  • Vstupné: 210 Kč

21.6.-31.8. Výstava Křehké iluze

  • Místo konání: Stodola Podbrdského muzea
  • Čas konání: v provozní dobu mzea
    • od ÚT do NE od 09:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 hod
  • Vstupné: dobrovolné

5.7. Výstava Quilty a textilní ornament

Na rožmitálském zámku se uskuteční vernisáž výstavy Quilty a textilní ornamenty. Akce bude spojena s hudbou a módní přehlídkou. Akce je pořádána spolkem Rožmitálský zámek a Skupinou HIS.

  • Místo konání: Rožmitálský zámek
  • Čas konání: od 15:00 hod
  • Vstupné: dobrovolné

13.7. Rožmitálská venkovanka

V prostranství Rožmitálské restaurace New Romance se uskuteční koncert Rožmitálské venkovanky.

  • Místo konání: New Romance
  • Čas konání: od 15:00 hod
  • Vstupné: dobrovolné

19.7. Workshop textilních technik

Od 13:00 do 16:00 hod se bude konat na Rožmitálském zámku workshop textilních technik, při kterém se účastnící seznámí s technikami jako je Boro, Korak a Flower Pounding.

  • Místo konání: Rožmitálský zámek
  • Čas konání: od 13:00 do 16:00 hod

22.7. Vystoupení Jana Mlčocha

Vystoupení Jana Mlčocha proběhne v Centru Rožmitál pod Třemšínem, poskytovatele sociálních služeb. Vystoupení započne ve 14:00 hod a dle počasí se bude akce konat na zahradě či ve společenské místnosti.

  • Místo konání: Centrum Rožmitál
  • Čas konání: od 14:00 hod
  • Vstupné: dobrovolné

25.7.-27.7. 5. ročník kulturního festivalu REPETE FEST

Akci pořádá spolek ODD!SPOT a již pátým rokem se můžete

  • Místo konání: Rožmitálský zámek
  • Čas konání: dle programu akce
  • Vstupné: 850 Kč

26.7. Procházka za zvukem Jakuba Jana Ryby

Společnost Jakuba Jana Ryby a Podbrdské muzeum zvou na Procházku za zvukem Jakuba Jana Ryby. Akce se koná v rámci Rybova roku u příležitosti 235. výročí sňatku Jakuba Jana Ryby s Annou Laglerovou. Průvodkyní bude Mgr. Ivana Hoyerová. Délka procházky jsou tři kilometry.

  • Místo konání: sraz u Podbrdského muzea
  • Čas konání: od 15:00 hod

2.8.10. výročí filmu Prach a Broky

Spolek Rosenthal zve na Rožmitálský zámek, kde se od 18:00 hod uskuteční akce k desátému výročí filmu Prach a Broky. Připraveno je promítání filmu a další program.

  • Místo konání: Rožmitálský zámek
  • Čas konání: od 18:00 hh

8.-9.8. Sraz vojenské a historické techniky – 11. letní vyvedení

V areálu bývalých vojenských kasáren se bude konat již 11. letní vyvedení aneb sraz vojenské a historické techniky. Těšit se můžete nejen na techniku, ale i dobré jídlo a pití, kapelu MP4fun či orientační závod.

  • Místo konání: Bývalá kasárna

9.8. Jeleni v áleji se válejí

U Cvokařského muzea ve Starém Rožmitále proběhne 11. ročník Jeleni v áleji se válejí.

  • Místo konání: Cvokařské muzeum
  • Čas konání: od 11:00 hod