Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Král Jiří z Poděbrad a Johanka z Rožmitálu

Rožmitál pod Třemšínem, město s bohatou historií a významnými památkami, sehrálo důležitou roli v českých dějinách. Jediným českým králem pocházejícím z domácí šlechty byl Jiří z Poděbrad (1420-1471) stejně tak jako jeho česká královna Johana z Rožmitálu (1430-1475). Sňatek mezi Jiřím a Johanou zprostředkoval Johančin bratr Jaroslav Lev z Rožmitálu, jenž v letech 1465-1467 vedl královské mírové poselstvo s cílem vytvořit unii křesťanských evropských států.

Kdo byl Jiří z Poděbrad?

Král Jiří z Poděbrad, který vládl Českému království v letech 1458–1471, je jednou z nejvýznamnějších osobností českých dějin. Byl první volený český král, známý jako „král dvojího lidu“ díky své snaze smířit katolíky a kališníky po husitských válkách. Jeho vláda byla charakterizována snahou o stabilitu a jednotu, ačkoli čelil velkému tlaku jak z domácí politické scény, tak z Evropy.

Jedním z jeho nejvýznamnějších projektů byla „mírová mise“ zaměřená na vytvoření celoevropského mírového spolku, který by předešel válkám mezi evropskými státy. Tato mise měla za cíl zlepšit diplomatické vztahy mezi zeměmi Evropy a zajistit trvalý mír. Ačkoliv plán z dlouhodobého hlediska neuspěl, Jiřího úsilí o evropskou spolupráci a diplomatická jednání jsou vnímána jako předzvěst moderní diplomacie.

Kdo byla Johanka z Rožmitálu?

Johanka se narodila na hradě v Rožmitále pod Třemšínem a ve svých dvaceti letech se provdala za Jiřího z Poděbrad. Byla však jeho druhou manželkou po smrti jeho první, Kunhuty ze Šternberka. Korunovace české královny proběhla v květnu 1458, den po korunovaci jejího manžela. Manželství trvalo dvacet let, po které byla Johanka Jiřímu oporou v rodině i politice. Johanka byla totiž velmi zainteresovaná do politiky, účastnila se politických jednáních a v roce 1470 při ohrožení Prahy se sama postavila do čela vojsk.

Po smrti Jiřího v roce 1471 svolala zemský sněm a pomohla zvolit nového panovníka – mladičkého polského prince Vladislava Jagellonského. Po jeho zvolení se Johanka stáhla do ústranní do sídla českých královských vdov, Mělníka.

Po stopách Johanky z Rožmitálu

Cestování po stopách Johanky z Rožmitálu nabízí jedinečný pohled na život této významné české královny. Jedním z hlavních míst spojených s její osobou je město Rožmitál pod Třemšínem, kde měla své kořeny. Zde můžete navštívit Rožmitálský zámek, který byl centrem moci rodu Rožmitálů, a kde Johanka vyrůstala, než se stala manželkou Jiřího z Poděbrad. Kousek od města se nachází Alej Johanky z Rožmitálu, která byla pojmenována na její počest. Tato malebná alej, lemovaná starými lipami, vede k farnímu kostelu Povýšení svatého Kříže, kde Johanka často nacházela duchovní útěchu. Procházka touto alejí nejenže přibližuje atmosféru doby, kdy zde Johanka žila, ale také nabízí nádherný výhled na brdskou krajinu, která byla pro ni tak typická.