Na Rožmitálsku žilo včetně Jakuba Jana Ryby mnoho dalších známých osobností. Jednou z nich je právě Rudolf Richard Hofmeister, na jehož jméno toulkami po Rožmitále pod Třemšínem jistě narazíte. Kousek od náměstí se totiž nachází dům, ve kterém bydlel a kousek opodál je na jeho rodném době vystavena pamětní deska. Už jste o Rudolfovi Richardovi Hofmeisterovi slyšeli?
Dětství a život
Rudolf byl jedním z dvanácti dětí jircháře Aloise a jeho ženy Otilie Hofmeisterů. Rod Hofmeisterů pocházel z Přeštic a řemeslo jirchářké neboli vyčiňování kůží se v rodině předávalo již po generace. Pro rodinu bylo těžké období okolo roku 1871, kdy Rožmitál, ve kterém bydleli, zasáhl rozsáhlý požár, jenž jim spálil dům na popel. Rodina se následně velmi zadlužilo a to vedlo k tomu, že Rudolf mohl vystudovat jen obecní školu. Nicméně obecní škola v Rožmitále měla jen čtyři třídy a aby Rudolf vyhověl zákonu, který nařizoval povinnou osmiletou školní docházku, musel čtvrtou třídu opakovat pětkrát. Rudolf se po vystudování obecné školy dostal do učení v Karlíně, kde se měl vyučil rukavičkářem, aby mohl pomoct rodině v nelehké situaci. Následně několik let pracoval v Praze v několika rukavičkářských závodech.
Kariéra
Mezi první pokusy o psaní prózy patřily povídky, které neúspěšně zaslal do časopisu Hvězda. Následně díky svým pracovním zkušenostem přispěl do Rukavičkářských listů. Jeho větší publikací byla povídka Obětavost, jenž se v roce 1888 dostala do Národních listů a dostala se mu pochvala od Jana Nerudy. Jeho slavnější dílu publikoval v pozdějších letech, kdy si dostudoval obchodní školu a našel si zájem ve studiu prehistorie a paleontologie. Jeho nejslavnější díla jsou následující:
- Život v pravěku, 1918
- Pravěk, 1920
- Pravěk Čech, 1921
- Sto a jeden lovce dojmů, 1928
- Uštvaný génius, 1934
- Uštvaný génius a jiné příběhy, 1971
- Soumrak Slovanů 1998
Život na Rožmitálsku
Rudolf zůstal v Praze do roku 1896, pak se po smrti svého otce vrátil do rodného městečka. Zde si založil rukavičkářství, kde se tomuto řemeslu věnoval až do první světové války. Ve svých 49 letech jej odvedli na vojnu, avšak pouze do výrobny cvočků do vojenských bot. Rukavičkářské řemeslo po válce upadlo a jediným výdělkem pro Rudolfa a jeho rodinu byly honoráře za publikované články a vydané knihy. Jeho život negativně ovlivnil zápal plic, na který v roce 1934 zemřel.
Více o Rudolfově životě
Pokud Vás tato slavná osobnost zaujala a chtěli byste se dozvědět více, rozhodně doporučujeme tyto webové stránky, které spravuje rožmitálský rodák PhDr Jindřich Jirásek, jenž se světem sdílí odkaz Rudolfa Richarda Hofmeistera.