Rožmitál pod Třemšínem se může pochlubit řadou významných rodáků, kteří svou prací a talentem zanechali v české kultuře nesmazatelnou stopu. Vedle slavného hudebního skladatele Jakuba Jana Ryby je to i Rudolf Richard Hofmeister (17. 5. 1868 – 6. 10. 1934), český rukavičkář, spisovatel, historik a průkopník literární fantastiky. Přestože dnes není jeho jméno tak známé, v době svého života patřil mezi respektované autory a svými příběhy ze světa pravěku, historie i mytologie fascinoval tisíce čtenářů.
Dětství poznamenané tragédií
Rudolf Richard Hofmeister se narodil v Rožmitále pod Třemšínem do rodiny jircháře Aloise Hofmeistera a jeho ženy Otilie. Byl jedním z dvanácti dětí a rodina vedla malou jirchářskou dílnu v domě mezi mlýnským náhonem a Jalovým potokem. Jejich spokojený život však zásadně změnil požár v roce 1871, který zničil téměř celé městečko, včetně jejich domova. Rodina se musela těžce zadlužit, aby si mohla postavit nový dům, a finanční nesnáze se podepsaly i na vzdělání dětí.
Rudolf vystudoval pouze obecnou školu, která měla v Rožmitále čtyři třídy. Aby splnil zákonnou povinnost osmileté školní docházky, musel čtvrtý ročník opakovat pětkrát. Přesto v něm už tehdy klíčila vášeň pro historii, literaturu a psaní, podpořená četbou vlasteneckých knih, například slavné „Pod skalami“ od Václava Beneše Třebízského.
První kroky do světa dospělých
Po dokončení školy bylo jasné, že Rudolf musí rodině co nejdříve pomoci. Otec jej poslal do Mariánských Lázní vyučit se rukavičkářem. Pobyt v luxusním prostředí lázní, kontrastující s chudobou jeho domova, pro něj však byl trpký a bolestný. Trápil se a nakonec se vrátil blíže k domovu – do Karlína. Zde pokračoval v učení a večery trávil skládáním básní a psaním příběhů.
V Praze také navázal cenné kontakty – mimo jiné s Josefem Kotrbatým, který jej motivoval publikovat své básně, a dokonce díky němu získal první kontakt se slavným básníkem Jaroslavem Vrchlickým. Ten mladému Rudolfovi poskytl první cenné literární rady.
Literární a profesní dráha
Po vyučení pracoval v různých rukavičkářských závodech v Praze, ale nikdy se nevzdal své lásky k literatuře. Jeho první pokusy o publikaci povídek a básní byly neúspěšné – rukopisy mu redakce vracely. To jej ale neodradilo. První větší úspěch přišel v roce 1888, kdy jeho povídku „Obětavost“ otiskly Národní listy, a Rudolf získal pochvalu od samotného Jana Nerudy.
Vedle literární činnosti vystudoval soukromou obchodní školu a krátce pracoval jako účetní ve velkoobchodě. Jeho hlavním životním zaměřením však zůstalo spojení dvou velkých vášní – rukavičkářství a psaní. Postupně si vybudoval jméno jako autor pravěkých povídek, v nichž kombinoval dobrodružné příběhy s vědeckými poznatky z prehistorie a paleontologie.
Jeho nejznámější knihy, například Život v pravěku (1918), Pravěk (1920), Sto a jeden den lovce dojmů (1928) nebo Uštvaný génius (1934), byly ceněny nejen pro svou fantazii, ale i pro literární kvalitu a hloubku.
Návrat do rodného města
Po smrti otce v roce 1896 se Hofmeister vrátil do Rožmitálu, kde si otevřel vlastní rukavičkářství. Věnoval se mu až do první světové války, kdy byl ve svých 49 letech povolán do vojenské služby – naštěstí pouze do výroby cvočků do vojenských bot. Po válce už rukavičkářství upadalo a jeho hlavním zdrojem příjmů se stalo publikování knih a článků.
V roce 1933 se v Rožmitále slavily jeho 65. narozeniny – i když s malým zpožděním. Na náměstí se konal slavnostní koncert a byla otevřena turistická stezka R. R. Hofmeistra. Ulice, kde bydlel, byla přejmenována na Hofmeisterovu.
Jeho život ukončila tragická událost – během jednoho ze svých pravidelných plaveckých výletů přes Rožmitálský rybník prochladl a zemřel na zápal plic. Je pohřben v rodném Rožmitále pod Třemšínem.
Dílo, které čeká na své znovuobjevení
Přestože Rudolf Richard Hofmeister za svého života patřil mezi oblíbené autory a jeho knihy byly hojně čteny, dnes je jeho jméno mezi širší veřejností téměř zapomenuto. Přitom jeho příběhy, kombinující fakta, fantazii a dobrodružství, zůstávají fascinující i pro dnešní čtenáře.
K záchraně jeho odkazu přispěla také kniha „Rudolf Richard Hofmeister – Nezasloužený osud průkopníka literární fantastiky“, vydaná v roce 2014. V Rožmitále je k dostání například v Informačním centru či v Podbrdském muzeu.
Po stopách Rudolfa Richarda Hofmeistra
Pro ty, kteří se chtějí osobně dotknout Hofmeisterova života, nabízí Rožmitál krásnou příležitost k objevování. Nedaleko náměstí můžete navštívit dům, kde Rudolf Richard Hofmeister bydlel, a také se podívat na jeho rodný dům, na kterém je umístěna pamětní deska.
Další kroky vás mohou zavést do Podbrdského muzea, kde se dozvíte více nejen o jeho životě, ale i o historii Rožmitálska. A pokud si budete chtít odnést něco na památku, v místním infocentru si můžete zakoupit monografii věnovanou jeho životu a dílu.