Okolí města Rožmitál pod Třemšínem nabízí bohatou paletu historických památek, které lákají nejen milovníky architektury, ale i ty, kteří se chtějí ponořit do bohaté české historie. Mezi nejvýznamnější stavby v Rožmitále patří zajisté zámek. V okolí je dále vidění zámek v Březnici, Blatné nebo třeba na Dobříši. Ať už se rozhodnete vydat kamkoliv v okolí, tyto zámky rozhodně stojí za navštívení. Například zámek Blatná je považován za jednu z architektonicky nejcennějších památek v České republice a nabízí jedinečnou kombinaci gotické, renesanční a novogotické architektury.
Zámek Rožmitál pod Třemšínem
Dominantou našeho malebného městečka je rozhodně zámek. Avšak v jeho počátcích to býval hrad. V polovině 13. století si tento hrad nechal postavit Oldřich z rodu Buziců a dle pověstí byl hrad obklopen šípkovými keři, které se nakonec promítly do názvu města. V 16. století byl hrad odkoupen rodem Grysperků z Gryspachu, kteří z hradu udělali renesanční zámek. Dalším vlastníkem bylo Pražské arcibiskupství, které mělo zámek od roku 1623 do roku 1948. Zámek v tehdejší době sloužil jako jejich sídlo a správa. Ve druhé polovině 20. století zámek využívaly Státní lesy jako byty a kanceláře. Posledním vlastníkem byla a je společnost Trinity COOP, která zámek odkoupila od arcibiskupství po roce 1994.
I přes to, že je zámek v rukou soukromé společnosti Trinity COOP, o jeho chod se stará se souhlasem majitele spolek dobrovolníků. Ta včetně drobných úprav zajišťuje to, aby hrad nechátral a byl stále dominantou města. V letním provozu jsou každou sobotu prohlídky zámku, koná se letní kino či divadlo, na nádvoří zámku je každoročně pořádán Repetefest a při slavnostech královny Johanky je zámek též středem pozornosti. Sezóna začíná v květnu a září, více se o akcích dozvíte na webu či na Facebooku Rožmitálského zámku.
Zámek Březnice
Březnice patřila od roku 1415 rodu Zmrzlíků ze Svojšína, kteří zde nechali přestavět původní gotickou tvrz. Své podoby se zámek dočkal až za vlády Jiřího z Lokšan, jenž zahájil renesanční přestavbu zámku. Po jeho smrti stavbu dokončila jeho manželka Kateřina Lokšanská z Lokšan, za jejíž éry byla Březnice označovaná jako živé společenské centru. Další úpravy zámku probíhaly postupně a každý majitel zámku a samotnému městu něco přidal. Například královský prokurátor Přibík Jeníšek z Újezda nechal postavit kostel sv. Ignáce, který stojí na náměstí. Až v roce 1945 byl zámek zestátněn a Národní památkový ústav zámek rekonstruoval a obnovil v jeho původním renesančním duchu.
Zámek nabízí svým návštěvníkům několik okruhů, které se liší délkou prohlídky. Jedná se například o následující okruhy. O dostupnosti okruhů a otevírací doby zámku se dozvíte na jejich oficiálních stránkách. Včetně vnitřních prostor zámku si můžete vychutnat i procházku v renesanční zahradě obklopené parkem a baštami.
Zámek Blatná
Tento novogotický zámek býval nejdříve tvrzí a následně byl rozšířen a získal charakter gotického hradu. Z původního hradu jsou k vidění pouze zbytky románské kaple ze 13. století, velkou přestavbou si hrad přešel v 15. století, kdy byl ve vlastnictví královského purkrabí Zdeňka Lva z Rožmitálu. V 17. století, za vlády uherského rodu, hrad vyhořel a v 18. století došlo k významné rekonstrukci. V 18. století koupil Blatnou Karel Hildprandt, za jehož vlády došlo k úpravě přilehlého parku i obory. Rodu Hildprandtových byl zámek konfiskován v roce 1948 a do jejich vlastnictví se dostal opět až v roce 1989.
V 17. století patřilo zámecké nádvoří svou polohou k největším v České republice a chovala se zde i dravá věř. V parku se dochovaly duby, pod kterými údajně sedávala Johanka z Rožmitálu. Svou nynější podobu anglického parku získal park za rodu Hildprandtů. Dříve se zde nacházela například myslivna, švýcarský dům nebo Oranžerie. Areál obory s rybníkem je chráněn jako přírodní památka Blatná. Na anglický park je obora napojena a svým návštěvníkům nabízí možnost vidění daňků, ale i pávů nebo lam.
Zámek Dobříš
Nynější zámek dostal svou podobu po roce 1720, kdy jej kníže Jindřich Pavel Mansfeld nechal postavit namísto hradu, který v tomto roce vyhořel. Následně v letech 1745 až 1765 proběhla finální přestavba původního barokního sídla na rokokový zámek. S tím je nejvíce spojován šlechtický rod Colloredo-Mansfeldů, kteří zámek vlastnili do druhé světové války. Po válce byl ve vlastnictví státu a až do devadesátých let 20. století sloužil jako Domov spisovatelů pro Svaz českých spisovatelů. Současným majitelem je Jerome Colloredo-Masfeld, kterému byl zámek navrácen v roce 1998. Jerome žije nyní střídavě na zámku Dobříš a na zámku Gstatt v Rakousku.
Zámek dobříš je obklopen dvěma parky, které rozhodně stojí za navštívení. Francouzský park má okolo 2 ha a rozkládá se při pěti terasách. Park navazuje na jižní křídlo zámku, v dřívějších dobách panstvo halou vcházelo do zahrady. V parku naleznete například plastiku ondatry, vodárnu s výhledem na Huťský rybník nebo růžovou zahradu. Naopak Anglický park se pyšní rozlohou okolo 30 ha a nachází se na východním a západním břehu Huťského rybníka. Z jedné strany se táhne směrem k silnici do Borotic a z druhé strany do vsi Stará Huť. V parku se nachází romantická architektura s vyhlídkami a třemi umělými jeskyněmi.