Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Dobříš a Dobříšský zámek

Pokud k nám máte v plánu zavítat z Prahy, doporučujeme cestou navštívit trochu vzdálenější město Dobříš, které máte z dálnice na dosah ruky. Proč toto město, které je svou lokalitou blíže k Praze než k nám navštívit? Dominantou města je rokokový zámek Dobříš, ke kterému přiléhá francouzský a anglický park, jenž jsou k podzimním procházkám jako dělené. Včetně obdivování architektury můžete navštívit i restauraci, která se nachází přímo v prostorách zámku.

Město Dobříš v kostce

Město Dobříš, německy Doberschisch, se nachází ve Středočeském kraji.  Kde vznikl název města? Existuje legenda, ve které osadu Dobřich založil jeden z druhů Praotce Čecha a první písemná zmínka o městě pochází z roku 1252. Město nyní sčítá okolo 9 tis. obyvatel je druhým největším městem v okrese Příbram.

Zámek Dobříš

Nynější zámek dostal svou podobu po roce 1720, kdy jej kníže Jindřich Pavel Mansfeld nechal postavit namísto hradu, který v tomto roce vyhořel. Následně v letech 1745 až 1765 proběhla finální přestavba původního barokního sídla na rokokový zámek. S tím je nejvíce spojován šlechtický rod Colloredo-Mansfeldů, kteří zámek vlastnili do druhé světové války. Po válce byl ve vlastnictví státu a až do devadesátých let 20. století sloužil jako Domov spisovatelů pro Svaz českých spisovatelů. Současným majitelem je Jerome Colloredo-Masfeld, kterému byl zámek navrácen v roce 1998. Jerome žije nyní střídavě na zámku Dobříš a na zámku Gstatt v Rakousku.

Zámecké parky

Francouzský park má okolo 2 ha a rozkládá se při pěti terasách. Park navazuje na jižní křídlo zámku, v dřívějších dobách panstvo halou vcházelo do zahrady. V parku naleznete například plastiku ondatry, vodárnu s výhledem na Huťský rybník nebo růžovou zahradu.

Anglický park se pyšní rozlohou okolo 30 ha a nachází se na východním a západním břehu Huťského rybníka. Z jedné strany se táhne směrem k silnici do Borotic a z druhé strany do vsi Stará Huť. V parku se nachází romantická architektura s vyhlídkami a třemi umělými jeskyněmi.

Otvírací doba

Prostory zámku jsou bohužel přístupné veřejnosti pouze v sezóně od dubna do září, avšak do Anglického parku a restaurace se můžete podívat celoročně. Pro přesné informace doporučujeme navštívit webové stránky Dobříšského zámku.