Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Lovecký zámeček Tři trubky

Rožmitál pod Třemšínem obklopuje pohoří Brdy, jenž nabízí mnoho dechberoucích míst, kam můžete zavítat. Ty blízko našemu městečku jsou například tyhle. Tři trubky jsou další ukázkou toho, že Brdy stojí za navštívení. Strašice jsou od nás vzdálené cca 33 km, cestou pojedete například i přes Teslíny, kde se můžete podívat na Padrťské rybníky – ale o tom zase jindy.

Zámeček Tři trubky

Stavba zámečku vznikla na konci 19. století v historickém slohu pozdního romantismu. Nechal si jej postavit dobříšský kníže Joreným Colloredo-Mannsfeld a projekt má na svědomí vídeňský architekt Camillo Sitte. Cílem objektu bylo ukazovat lovecké trofeje, malby a rytiny. Dokonce měl i vlastní vodárku a vodní elektrárnu. Na loveckém zámečku chvíli pobýval i prezident Tomáš Garrique Masaryk i jeho nástupce Edvart Beneš.

Areál se nachází v lesích Vojenského újezdu Brdy a jedná se o jednu z posledních staveb v této oblasti. Zámeček se nachází necelé 3 km od města Strašice a je součástí Chráněné krajinné oblasti Brdy. V zámečku byla plánovaná výstavba expozice „Dům přírody,“ na kterou však Vojenské lesy a statky neměli dostatek finančních prostředků, tedy aspoň v minulosti.

V hlavní budově loveckého zámečku se nacházejí dvě zděná přízemí, přičemž patra jsou roubená. V přízemí ve vstupní hale jsou dřevěné stolky, křesílky a zdobné stojací lampy. Velký sál se nachází v prvním patře a část s hostinskými pokoji v patře druhém.

Za zmíňku stojí krásné nádvoží, kterému dominuje zastřešené roubené loubí se dvěmi zdobnými branami. Na nádvoří se nachází bílá kašna se souchou dívky a středem vede dlážděná cesta.

Dům přírody

V letošním roce se zámeček Tři trubky dočkal otevření expozice Domu přírody. V rámci expozice se můžete dozvědět o tom, jak vznikala brdská krajina a širší území Barrandien. Část je věnována i kulturním a přírodním pokladům. Pomocí moderní technologie můžete spatřit i noční oblohu plnhou hvězd, západ sluce či ranní svítání. Dostupná je zde i rekreační kapacita o jednácti lůžkách v pěti pokojích, kde se můžete ubytovat.

V zimní sezónně je expozice otevřená každou středu od 13:00 do 16:00 hod a každý víkend v časech 10:00 – 11:00 hod a 13:00 – 16:00 hod.

Kudy se tam dostanete

Ze Strašic, konkrétně z parkoviště Padrťský potok, se dostanete k loveckému zámečku snadno. Trasa je dlouhá 2,5 km a je lehce dostupná i pro maminky s kočárky nebo například pro běžce. Podél cesty vede říčka Klabava a brdké lesy.