Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Zámek Blatná

Blatná se nachází skoro na dosah ruky od Rožmitálu pod Třemšínem. Autem jste tam za půl hodiny a obdivovat můžete nádherný zámek s anglickým parkem v jižních Čechách. Pokud byste chtěli zavítat do zámeckéh parku v zimním období, rozhodně doporučujeme Vánoční trhy na zámku Blatná, jenž se konají v těchto termínech, vždy od 10:00 do 17:00 hod:

  • 25.-26. listopadu
  • 2.-3. prosince
  • 9.-10. prosince
  • 16.-17. prosince

Včetně trhů se můžete těšit i na ekologické kluziště, vánoční prohlídky zámku, dílničky pro děti a na mnoho tradičních pochutin.

Kde se vzala, tu se vzala Blatná

První písemné zmínky o Blatné se datují do roku 1235. Ve 14. století tuto osadu vlastnili Bavorové ze Strakonic, v 15. a 16. století byl blatenský hrad ve vlastnictvím Pánů z Rožmitálu. Blatná byla povýšena na město za vlády císaře Rudolfa II. a své jméno dostala po zámku, jenž byl pojmenován dle bažin, uprostřed kterých byl postaven. Nyní sčítá 6,6 tisíce obyvatel a dominanta města, zámek, je ve vlastnictví rodu Hildprandtových.

Dominanta Blatné – zámek

Věděli jste, že Blatná patří mezi nejhodnotnější a architektonicky nejvýznamnější památky v České republice? Tento novogotický zámek býval nejdříve tvrzí a následně byl rozšířen a získal charakter gotického hradu. Z původního hradu jsou k vidění pouze zbytky románské kaple ze 13. století, velkou přestavbou si hrad přešel v 15. století, kdy byl ve vlastnictví královského purkrabí Zdeňka Lva z Rožmitálu. V 17. století, za vlády uherského rodu, hrad vyhořel a v 18. století došlo k významné rekonstrukci. V 18. století koupil Blatnou Karel Hildprandt, za jehož vlády došlo k úpravě přilehlého parku i obory. Rodu Hildprandtových byl zámek konfiskován v roce 1948 a do jejich vlastnictví se dostal opět až v roce 1989.

Zámecký park s daňky

V 17. století patřilo zámecké nádvoří svou polouhou k největším v České republice a chovala se zde i dravá věř. V parku se dochovaly duby, pod kterými údajně sedávala Johanka z Rožmitálu. Svou nynější podobu anglického parku získal park za rodu Hildprandtů. Dříve se zde nacházela například myslivna, švýcarskýdům nebo Oranžerie. Areál obory s rybníkem je chráněn jako přírodní pamárka Blatná. Na anglický park je obora napojena a svým návštěvníkům nabízí možnost vidění daňků, ale i pávů nebo lam.

O zámku Blatná se více dozvíte na oficiálních stránkách zamek-blatna.cz.