Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Outdoorové aktivity v Rožmitále pod Třemšínem

Jste milovníky přírody a outdoorových aktivit? Rožmitál pod Třemšínem je obklopen brdskými lesy a nabízí hned několik příležitostí k aktivnímu odpočinku nebo náročnějším aktivitám v přírodě. Své si najdou milovníci turistiky, cykloturistiky, ale i aktivního odpočinku a zejména milovníci přírody.

Turistika

Rožmitál pod Třemšínem nabízí rychlý přístup do krásné přírody a širokou škálu turistických tras pro každého nadšence. Od nenáročné procházky po různé treky, každý si zde najde své. Pro treky v okolí je možné použít například aplikace Adventurer, která nabízí různé trasy v okolí. Po stopách J.J. Ryby nebo Voltušká vyhlídka jsou kratší procházky, které zvládne i rodina s dětmi. Další zajímavou zastávkou jsou Padrťské rybníky, kam se dostanete jen pěšky nebo na kole. Jedná se o největší vodní plochy v regionu, které rozhodně stojí za to navštívit.

Krátké procházky

Krátkou procházkou s poznáním města můžete projít například po stopách Jana Jakuba Ryby, zdejšího rodáka, hudebního skladatele a učitele, který složil nejznámější Českou mši vánoční „Hej mistře“ neboli Rybovku. Začít můžete například v Podbrdském muzeu, kde je k dispozici celá expozice věnována životu rožmitálského rodáka. Následně kolem zámku do aleje Johanky z Rožmitálu, kde se na začátku nachází stará lípa. Tato lípa patří nejen mezi chráněné stromy, ale údajně na jejích větvích J.J. Ryba sedával. Aleji projdete až do Starého Rožmitálu, kde se nachází kostel Povýšení sv. Kříže, ve kterém hrával J.J. Ryba na varhany. Hřbitov, ve kterém je umístěn Rybův hrom je přímo vedle kostela. Poslední zastávkou je Mohyla J.J. Ryby, jež se nachází kousek od obce Voltuš. Jedná se o místo tragické připomínky Rybovi smrti.

Z obce Voltuš vede po žlutém značení naučná stezka, která vede i kolem Mohyly J.J. Ryby. Od Mohyly Vás žluté značení dovede k Voltušské vyhlídce, jenž nabízí pohled na Rožmitálské údolí a pásmo Středních Brd. Dále se po stezce dostanete k vyhlídce a odpočívadla „U Drtiče – Bílá Skála„. Tato cesta je vhodná i pro větší děti.

Delší trasy

Vrch Třemšín je se svými 827 m. n. m. nejvyšším vrcholem jižní části Brd. Na samotném vrcholu stával hrad, který byl zpustošen za husitských válek v první polovině 13. století. Pod vrcholem je k vidění Ganglofův kříž nebo například kaplička. Cestu je možné si naplánovat z Bezděkova pod Třemšínem nebo z Huti pod Třemšínem. Pokud si budete chtít prodloužit procházku, po žluté značce na jih od vrchu se nachází partyzánský bunkr a na druhou stranu vede žluté značení kolem tvrziště Hengst.

Padrťské rybníky jsou největší vodní plochy v regionu, které založil v polovině 16. století Florián Gryspek z Gryspachu. Horní vodní plocha má okolo 70 hektarů a spodní okolo 40 hektarů. Koupání je zde zakázáno, ale jedná se o procházku přírodou, která nabízí nevšední zážitky. Hnízdí zde například řada ohrožených druhů ptáků jako je například orel mořský, volavka šedá, bekasina otavní nebo čáp černý. Pěšky či na kole se k Padrťským rybníkům dostanete z Trokavce, Míšova po červené značce nebo například z Teslín po zelené a následně z Břízkovce po červené.

Cyklistika

Padrťské rybníky nejsou vhodné jen pro pěší turistiku, ale i pro cyklistiku. Z Teslín vede cyklotrasa č. 2275, jenž odbočuje následně na 2273 směrem k rybníkům. Po značené cyklotrase č. 2273 můžete jet už z náměstí Rožmitálu pod Třemšínem přes Alej Johanky z Rožmitálu až k Padrťským rybníkům nebo až na konec na rozcestí Dobřív. Tato trasa má celkem 21,9 km, stoupání 212 m a klesání 320 m.

Delší cyklotrasou vedenou přímo z Rožmitálu pod Třemšínem, tentokrát z autobusového nádraží je cyklotrasa č. 8244. Touto trasou pojedete přes obec Buková, Nepomuk, bývalé vojenské letiště Pod Hejlákem až do Hořovic. Tato trasa má celkem 34,1 km se stoupáním 571 m a klesáním 698 m.

Rožmitál pod Třemšínem je cílem pro všechny, kdo milují přírodu a outdoorové aktivity. Bez ohledu na to, zda je to turistika, cyklistika nebo odpočinek. Toto místo nabízí nespočet možností pro objevování a užívání si krásné přírody a čerstvého vzduchu.