Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Památník Antonína Dvořáka

Památník Antonína Dvořáka u Vysoké u Příbramě je oblíbená a turisty hojně navštěvovaná oblast. Včetně stále expozice je zde krásný park, každoročně se zde koná několik výstav a divadelních představení nebo například koncertů. Pokud se v okolí Příbrami či Rožmitálu budete pohybovat, toto místo stojí za navštívení.

Něco málo o Antonínově životě

Antonín Dvořák byl jedním z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů. Narodil se v roce 1841 v Nelahozeves jako první z devíti dětí. Jeho otec si představoval, že z Antonína bude řezník, nicméně mladý Antonín se ve škole pod vedením Josefa Spitze začal učit hrát na housle. O pár let později se jej ujal Antonín Liehmann ve Zlonicích, kde se Antonín věnoval hudební teorii, hraní na housle, varhany a klavír. Následně se usadil v Praze, kde se rozhodl studovat na varhanické škole, kterou úspěšně absolvoval v roce 1859.  Po škole se Antonín stal součástí orchestru Prozatímního divadla, kde hrál na violu. Se svou ženou Annou měl Antonín Dvořák celkem 9 dětí.

To ale zdaleka není vše o životě Antonína Dvořáka, jeho život byl plný radostí a strastí, o tom si můžete přečíst třeba v knize od Renáty Fučíkové.

Tvorba Antonína Dvořáka

Za nejznámější a zároveň nejkrásnější skladbu Antonína Dvořáka je považována Devátá symfonie op. 95 neboli Z Nového světa. Proslavil se nejen symfoniemi, ale i nástrojovými koncerty a velkými vokálně-instrumentálními skladbami nebo například komorní hudbou či operami.

Co vše je k vidění u Památníku Antonína Dvořáka?

Jak už bylo řečeno, na tomto místě můžete navštívit stálou expozici, ve které se dozvíte něco o původních majitelích a pobytu Antonína Dvořáka, na tomto kouzelném místě. Součástí je i promítání hudebního filmového dokumentu Dvořák na Vysoké. Součástí areálu je nádherný park o rozloze 8 ha. Co vše můžete v parku vidět? Například dvě romantická jezírka. Jedním z nich je Rusalčino jezírko, které Antonína Dvořáka inspirovalo ke kompozici nejznámější opery.

Jaké jsou letos na programu akce?

Od 22.7.2023 do 21.4.2024 můžete zavítat na výstavu Ty a já – houslistka a spisovatel, která pojednává o Ervíně Benešové Brokešové, známé houslistky a odbojářky. Dozvíte se, jaký byl život houslistky a spisovatele za první republiky, jak a kde před gestapem schovat falešné doklady a tiskoviny a mnoho dalšího!

Od 3.6.2023 do 28.10 probíhá výstava Čapek & Dvořák / Dvořák & Čapek věnovaná slavným českým umělcům. Dozvíte se, co vše Čapka a Dvořáka propojovalo.

Od 24.4.2023 do 8.10.2023 je k dispozici výstava Antonín Dvořák Superstar. Jak už z názvu vyplývá, autoři výstavy považují Dvořáka za Superstar a představují jeho život hravou a zábavnou formou.

Otevírací doba

Pro aktuální informace navštivte webové stránky Památníku Antonína Dvořáka.

  • leden až březen (od úterý do neděle) od 10:00 do 15:00
  • duben až červen (od úterý do neděle) od 10:00 do 16:00
  • červenec až srpen (každý den) od 10:00 do 17:00
  • září až říjen (od úterý do neděle) od 10:00 do 16:00
  • listopad až prosinec (od úterý do neděle) od 10:00 do 15:00