Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Cestou necestou po Rožmitálsku

Rožmitálsko, malebný kraj ležíci v srdci České republiky nabízí návštěvníkům nejen krásné přírodní scenérie, ale i historická města a zajímavá místa k prozkoumání. Pokud se vydáte na cestu touto oblastí, nechte se unést dobrodružstvím po městech Rožmitál pod Třemšínem, obcí Věšín, ale i trochu vzdálenějšími městy jako je Březnice nebo Příbram.

Rožmitál pod Třemšínem: Kde historie dýchá

První zastávkou toulkami po Rožmitálsku je jednoznačně samotné město Rožmitál pod Třemšínem. Projděte si malebné uličky a odhalte domy slavných osobností jako je například Rudolf Richard Hofmeister. Při své cestě určitě nepropásněte náměstí s kostelem sv. Jana Nepomuckého, od kterého se můžete vydat k zámku, zámecké zahradě až k aleji Johanky z Rožmitálu. Cestou můžete nahlédnout do cvočkařského muzea kousek od hřbitova a druhého Kostela Povýšení sv. Kříže. V tomto kostele hrával na varhany samotný Jakub Jan Ryba, jehož hrob se nyní nachází na starém hřbitově.

Pokud byste natrefili na špatné počasí, doporučujeme strávit deštivé dny v našem Podbrdském muzeu, ve kterém se dozvíte více o Pánech Lvech z Rožmitálu, o tom, jak se žilo na Podbrdsku, jaká zde byla řemesla a jaké významné osobnosti zde pobývali a následně je jedna celá expozice věnována právě Jakubu Janu Rybovi. Včetně toho se můžete podívat na rozsáhlou sbírku Aero automobilů.

Po stopách Jana Jakuba Ryby se můžete vydat ještě za hranice města. Konkrétně do obce Věšín, ve které se nachází památní místo s Mohylou. Lidé si chodí k této mohyle připomínat život našeho slavného učitele a skladatele, jenž si zde vzal život. Obklopeni budete nádhernými brdskými lesy a dále se můžete vydat po naučné stezce U Drtiče – Bílá skála.

Dalším skrytým místem v brdských lesech je tzv. Železná Panna. Jedná se o litinovou sošku Panny Marie. K tomuto místu se váže příběh o mladém hraběti, který byl nešťastnou náhodou postřelen na lovu, avšak přežil a nechal zde postavit sošku.

Březnice: Město s bohatou tradicí

V Březnici byste rozhodně neměli minout krásný zámek, ale ani malebné náměstí s kostelem. Renesanční zámek býval dříve gotickou tvrzí, kterou nechal postavit rod Zmrzlíků ze Svojšína. Krom návštěvy přilehlého parku je možné si vybrat konkrétní okruh. Jedná se o zámecké interiéry, zámeckou zbrojnici, expozici renesance na dotek, kapli Neposkvrněného početí Panny Marie nebo výstavu Tajemné bytosti brdských lesů.

Příbram: Kde se setkává historie a moderní doba

Příbram se nachází necelých 20 km od Rožmitálu a rozhodně stojí za zmínku. V rámci kulturně-historického dědictví zde můžete zavítat do hornického muzea a připomenout si důležitou část hornické historie nebo například na Svatou Horu rozkládající se 586 metrů nad Příbramí, které se proslavilo napříč stoletími jako poutní místo. Ve volném čase můžete též navštívit Dům Natura a přiblížit si Brdskou krajinu nebo aquapark. Nedaleko od Příbrami je areál Památníku Antonína Dvořáka nebo například Dobříšský zámek.