Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Významné osobnosti Příbramska

Příbram je malebné městečko Středočeského kraje, které leží na dosah ruky od Rožmitálu pod Třemšínem. Je vzdálené cca 18 km a nabízí spousty zajímavých míst, kam se můžete vydat. Dnes se zaměříme na slavné osobnosti, jenž jsou s Příbramí spojené a prozradíme Vám, jaká místa navštívit, abyste se o jejich životě dozvěděli více. O dalších zajímavých místech na Příbramsku si můžete přečíst v našem předchozím příspěvku.

František Drtikol

Český fotograf František Drtikol svou tvorbu publikoval v letech 1901 až 1935 a proslavil se svými portréty a akty ve stylu pozdní secese a později zapojováním kubisticko-futuristických prvků do své tvorby. Tento český umělec se narodil v Příbrami, kde i část svého života pobýval. V budově zámečku (Ernestia) se nyní nachází Galerie Fantiška Drtikola, kde si můžete prohlédnout jeho tvorbu a dozvědět se něco více o jeho životě.

Galerie Františka Drtikola

  • Adresa: Tyršova 106, 261 01 Příbram 1
  • Otevírací doba: středa – neděle od 12:00 do 18:00 hod

Jan Drda

Jan Drda byl českým novinářem, politikem, dramatikem a spisovatelem. Příbram je jeho rodným městem, z toho důvodu je s ním spojován. Jeho nejvíce proslaveným dílem je román Němá barikáda, jenž je považován za českou klasiku. Mezi jeho další díla patří Městečko na dlani, Živá voda, Svět viděný zpomaloučka nebo Listy z Norimberka. Ke konci svého života působil jako šéfredaktor týdeníku Svět práce, který sám v roce 1968 založil. Se životem tohoto autora se můžete seznámit v jeho rodném domě, kde se nachází Pamětní síň Jana Drdy.

Pamětní desku Jana Drdy můžete vidět v Žižkově ulici, kde se 04.05.1915 narodil.

Josef Váchal

Český malíř, grafik, básník a spisovatel Josef Váchal se narodil v Milešovicích u Příbrami a byl znám zejména svou excentrickou tvorbou, která byla ovlivněna expresionismem, prvky symbolismu, naturalismu a secese. Jeho tvorba spadá do období první republiky a nejznámější díla jsou například: kniha Krvavý román, ilustrace k Demlovu Hradu nebo Vidění sedmera dnů a planet. Jeho tvorbu můžete vidět v kostele sv. Jakuba Staršího v Milešovicích, kde se nachází jeho unikátní sbírka děl.

Jan Evangelista Purkyně

Tento český fyziolog se narodil v Libochovicích nedaleko Příbrami. Jeho činnost přesahovala fyziologii k anatomii, biologii, ale věnoval se i básnické tvorbě a filozofii. Byl i zakladatelem rytířského rodu Purkyňů. Díky svým příspěvkům o živočišných tkání složených z buněk s jádry se stal jedním ze zakladatelů cytologie. Dalším významným objevem byly Purkyňovy buňky v oku. K jeho poctě byla v roce 1987 v Příbrami otevřena Pamětní síť Jana Evangelisty Purkyně, kde se nachází expozice věnovaná jeho životu a vědecké práci.

Josef Bican

Josef „Pepi“ Bican byl česko-rakouským fotbalistou a trenérem označovaným za jednoho z nejlepších fotbalistů 20. století. Celkem vstřelil 676 ligových branek a byl členem klubu ligových kanonýrů. Většinu své kariéry strávil v působení ve Slavii Praha. V muzeu v Příbrami mu je věnována expozice, jenž pojednává o jeho životě.

Hermína Týrlová

Hermína Týrlová byla českou režisérkou, výtvarnicí a zakladatelkou českého animovaného filmu. Narodila se v Příbrami na Březových Horách v hornické rodině. Smutný osud jejích rodičů ji však ponechal v sirotčinci a v patnácti letech odešla z Příbrami do Prahy. Jejím neslavnějším dílem je Vzpoura hraček, jenž v roce 1947 na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách dostal ocenění za nejlepší film pro děti.

A mnoho dalších významných osobností…

Příbramsko je kouzelným a bohatým místem. Bohatým ve smyslu přírody krásných lesů a luk, ale také kultury a historie. Možná máte Příbram spojenou s historií hornictví nebo naopak s poutním místem a s majestátnou Svatou horou. Příbram je však domovem mnoha významných lidí, jejichž životy a slávou si můžeme stále připomínat.