Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Krásy Příbramska

Příbram neboli původně německý název Przibram je město rozkládající se jihozápadně od Prahy. Příbram je obec s rozšířenou působností, ve které žije přibližně 33 tisíc obyvatel. První zmínky o městě Příbrami sahají až do roku 1216, kdy bylo toto město majetkem pražského biskupství.

Kulturně-historické dědictví

Příbram je známá svou hornickou historií, kterou dodnes připomíná Hornické muzeum Příbram. Ve 13. století se zde těžilo zejména stříbro a Příbram se stala královským horním městem. Rozmach hornické historie byl zejména na přelomu 17. a 18. století, kdy bylo v Příbrami vybudováno pět hlubinných dolů. Světové prvenství drží Příbram s prvním hlubinným dolem, který sahal do hloubku 1 000 m. Hornictví přetrvalo až do 20. let 20. století. Nyní můžete navštívit Hornické muzeum s několika doly – Ševčinský důl, důl Anna a důl Vojtěch a připomenout si kus hornické historie.

Další zajímavostí je, že Příbram je významným poutním místem díky Svaté Hoře, kde se nachází barokní klášterní komplex. Svatá Hora se rozkládá 586 m nad Příbramí a její areál tvoří obdélný komplex ambitů, čtyřmi kaplemi a původním gotickým kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Navštívit můžete nejen tento komplex, ale můžete si projít i část poutní cesty z Březnice až na Svatou horu. Na cestě z Březnice je k vidění osm výklenkových kaplí, ve kterých jsou různé obrazy znázorňující tajemství růžence.

Přírodní dědictví

Lesnická naučná stezka Klobouček představuje zhruba tříhodinovou procházku v brdských lesech, kterou doprovází naučné tabule. Celkem je po cestě k nalezení 12 naučných tabulí, které Vám přiblíží kus historie, přírody, ale i řemesla, která jsou pro tuto oblast typická. Na stezku se dostanete od sportovního areálu Obecnice po zeleném značení.

Albertovy skály leží u Sedlčan a představují horskou turistiku. Součástí chráněného území jsou od roku 1977 stejně jako Drbákovské tisy, které jsou chráněnou oblastí od roku 1933. Albertovy skály jsou součástí přírodní rezervace Drbákov a zahrnují jedinečný soubor ekosystémů. Naučná stezka je dlouhá asi 7 km, nicméně nabízí úchvatné vyhlídky na Vltavu.

Brauchitschova nebo Třitrubecká vyhlídka se nachází u obce Strašice. Tato vyhlídka dostala své jméno po německém maršálovi Walteru von Brauchitsch, jenž byl internován za 2SV na loveckém zámečku. Vyhlídka v nadmořské výšce 605 metrů představuje kamenné pole, které nabízí krásný pohled na okolí. Cestou se můžete podívat i na lovecký zámeček Tři Trubky.

Stravovací zařízení

V Příbrami a blízkém okolí se nachází několik restaurací/hospod, které rozhodně stojí za navštívení. Vybrali jsme 10 z nich, které Vám z celého srdce doporučujeme.

  • Bistro Vesmírek
  • Wokno
  • Restaurace U Pipa
  • Namaskar Indická restaurace
  • Pizzeria & Ristorante Atollo
  • Pizzeria La Colore
  • Plzeňská restaurace
  • U Dýně – vegetariánská restaurace
  • Slopatéka Bobule
  • Salátovna

Relaxační zařízení

Dům Natura je multifunkční objekt přibližující krásy, bohatství a turistické možnosti Brd. Vybrat si můžete z pěti expozic: CHKO Brdy, Muzeum Sphingidae: muzeum lišajů, výstava Jana Sováka Příběh života, Objektivem Martina Frouze, Eva Čapková – po stopách minerálů.

Zoopark Homole se nachází nedaleko od Dobříše a nabízí krásnou procházku v blízkosti jelenů a daňků. Daňci se nechají nakrmit z ruky a návštěva areálu je možná ve standardní otevírací době bez nutnosti rezervace.

Aquapark Příbram nabízí plavecký bazén, saunu, venkovní bazén a atrakce v podobě tobogánu či vířivky. Otevírací doba se liší ve všední dny a o víkendech. Dostupné je zde i občerstvení.