Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Podbrdské muzeum

Jednou z atraktivit města Rožmitál je právě Podbrdské muzeum, které od roku 2010 sídlí v bývalém areálu továrního komplexu Agrostroj. Navštívit jej můžete od března do prosince a to od úterý do neděle. Otvírací doba se můžu dle ročních období lišit. Každé léto je připravena v prostorech galerie speciální výstava. V minulých letech byla tato výstava zaměřena například na Retro, na Skauting v Rožmitále, na Retro gaming a v minulém roce na Historické cukrárny.

Expozice Pánů z Rožmitálu

V této expozici se dozvíte o Pánech lvech z Rožmitálu, zejména o Johance z Rožmitálu, jejím bratrovi Lvu z Rožmitálu a jeho synovi Zdeňku Lvu z Rožmitálu. Expozice je doplněna interaktivními prvky jako jsou videonahrávky promítané přímo v expozici, ale i trůn, meče nebo například kostýmy, které si zde každý může vyzkoušet a vyfotit se v nich.

Expozice Jak se žilo na Podbrdsku

Expozice Jak se žilo na Podbrdsku pojednává o krajině a o lidech. Návštěvníci se dozví něco o krásné brdské krajině, významných osobnostech, ale i významných řemeslech. Kterým bylo zejména cvokařství. Dominantou expozice je model Chrámu sv. Víta v poměru 1:60, jenž je vyroben z žitné slámy, ale také sbírka erbů vyřezaných do habrového dřeva.

Expozice Jakuba Jana Ryby

Celé jedno patro je věnované expozici Jakuba Jana Ryby, učitele a skladatele, který se na Rožmitálsku proslavil. Expozice je řazena chronologický od Rybovo mládí až po jeho časy v Rožmitále a tragický konec. Pozorovat můžete například i barvy stěn, u kterých si můžete všimnout, že žlutá symbolizuje radost a jeho dětství, šedá pak jeho další, o něco depresivnější životní etapu. Expozice je doplněna filmem o Místech spojených s J.J. Rybou a Život J.J. Ryby. Je zde i dotykový počítač s ukázkami Rybovy hudby.

Expozice historických automobilů Aero

Jedna z největších sbírek Aerovek se nachází v komplexu Podbrdského muzea. K dispozici je okolo 40 automobilů od modelu Aero 500 z roku 1929 až po poválečný model Aero Minor z roku 1948.

Stodola plná řemesel

Expozice řemesel je umístěna v tzv. stodole. Tato expozice je volně přístupná veřejnosti a otvírací doba je stejná jako u muzea. K vidění je zde truhlárna a slévárny, ale například i funkční replika veřtatu, na kterém se kovaly cvočky a při speciálních příležitostech můžete kování vidět na vlastní oči. Jedním z nejnovějších exponátů je mlátička vyrobená před více než 100 lety.

Dětské hřiště a rozhledna

Pokud projdete skrz stodolu, dostanete se na volně přístupné dětské hřiště a rozhledu. Rozhledna má něco okolo 12 metrů a je postavena z bývalé trafostanice. Ze shora je výhled na rybník Kuchyňka.