Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Po stopách Jakuba Jana Ryby v Rožmitále pod Třemšínem

Šestý ročník festivalu Jakuba Jana Ryby se koná od 8. června – 6. října 2023 na několika místech v České republice. V rámci festivalu můžete zavítat do rodného města J.J. Ryby, do Přeštic nebo k nám, do Rožmitálu pod Třemšínem. Dále se během festivalu můžete podívat do Plzně, Nepomuku, Březnice nebo Mníšku pod Brdy. Program festivalu praská ve švech, i přes to, že část už máme za sebou, některé z událostí letos ještě stihnete.

Na co se můžete těšit v Rožmitále pod Třemšínem?

23. srpna 2023 v kostele Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále od 16:30 proběhne pietní vzpomínka, kterou bude v 17:00 následovat mše obětovaná za J.J. Rybu a následně od 18:00 proběhne Rybův varhanní cyklus Novea et Liberea cogitationes v podání Lucie Hilscherové a Alfreda Habermanna. Nenechte si ujít ani datum 6.10.2023, kdy na půdě Podbrdského muzea proběhne interaktivní seminář Martina Rudovského od 17:00 a od 19:30 proběhne v galerii II. uvedení.

Pokud se chystáte na festival nebo byste rádi navštívili Rožmitál pod Třemšínem s úmyslem dozvědět se o Rybovo životě více, sepsali jsme pro Vás pár míst, která u nás v městě můžete navštívit.

Expozice Jakuba Jana Ryby v Podbrdském muzeu

Součástí hlavní expozice v Podbrdském muzeu je i patro věnované J.J. Rybovi, učiteli a hudebním skladateli, jehož život byl nerozlučně spojen s tímto městem. V expozici projdete celým jeho životem od raného mládí až po jeho tragický konec. Expozice je doplněna audiovizuálními prvky jako jsou videa, fotografie a možnost si na počítači pustit a poslechnout Rybovi skladby.

Součástí hlavní expozice jsou další dvě patra věnovaná expozicím pánům Lvům z Rožmitálu a Jak se žilo na Podbrdsku.

Kostel Povýšení sv. Kříže

Ve Starém Rožmitále se nachází u hřbitova malebný římskokatolický farní kostel Povýšení sv. Kříže, ve kterém Jakub Jan Ryba působil jako regenschori. Mimo jiné zde složil i nejznámější Českou mši vánoční „Hej mistře“ neboli Rybovku.

Hrob Jakuba Jana Ryby

Na hřbitově, vedle výše zmíněného kostela, se nachází náhrobek Jakuba Jana Ryby. Náhrobek je vpravo od vstupní brány (od kostela) na okraji zdi. Nejprve byl J.J. Ryba pohřben na morovém hřbitově, až po několika letech jej přesunuli na tento hřbitov.

Morový hřbitov

Pár set metrů od kostela Povýšení sv. Kříže se nachází bývalý morový hřbitov, kde byl J.J. Ryba původně pohřben v roce 1815. V současnosti je zde umístěn kříž a informační cedule o morovém hřbitově. Kříž se nachází kousek od Nového rybníka a vede kolem něj cyklotrasa č. 8244, která vede do Rožmitálu. V blízkém okolí se nachází ještě Sobenský rybník a studánka.

Mohyla Jakuba Jana Ryby

Dalším místem, které stojí za navštívení, je Mohyla Jakuba Jana Ryby. Na tomto místě si hudební skladatel vzal dobrovolně svůj život 8. dubna roku 1815. I přes to, že je s tímto místem spojená tragédie, zároveň se jedná o hojně navštěvované místo turisty či místními, kteří zde mohou památku J.J. Ryby uctít. Mohyla se nachází v lese Štěrbina, cca půl kilometru od vsi Voltuš.

A proč si na přespání vybrat právě nás?

Penzion Panský dům se nachází na náměstí, pár kroků od Podbrdského muzea. Včetně lákavého umístění disponujeme i samostatným parkovištěm, kolárnou a možností zakoupit si k pobytu snídani. Ubytování poskytujeme jak jednotlivcům, tak i skupinám.