Horké letní dny už jsou za námi a podzim klepe na dveře. Ač se jedná o studenější a sychravější roční období, zároveň jde o ideální dobu na krásné procházky plné nádherných pohledů na zbarvené stromy, děti pouštějící draky nebo sbírající kaštany. V Brdech naleznete mnoho míst, kam se v tomto období vydat, my Vám doporučíme naše nejoblíbenější.
Výstup na vrchol Praha nebo Třemšín
Vrchol Praha je druhým nejvyšším vrchem v Brdech se svými 863 m.n.m. Dostanete se na něj nejlépe z přilehlé obce Nepomuk. Vrch je v Chráněné krajinné oblasti Brd a je na něm umístěn meteorologický radar, televizní vysílač a další zařízení. Mezi pozůstatky druhé světové války patří i památníčky připomínající partyzánský odboj proti nacistické okupaci.
Vrch Třemšín je se svými 827 m.n.m. nejvyšším vrcholem jižní část Brd. Na samotném vrcholu stával hrad, který byl zpustošen za husitských válek v první polovině 13. století. Pod vrcholem je k vidění Ganglofův kříž nebo například kaplička. Cestu si můžete naplánovat například z Bezděkova pod Třemšínem nebo z Huti pod Třemšínem.
Vyhlídka u Voltuše
Krom Mohyly J. J. Ryby je kousek od Voltuše k dispozici vyhlídka, na kterou se dostanete po žluté stezce KČT. Ve výšce 700 m.n.m. uvidíte rožmitálské údolí s dohledem až na Rožmitálský zámek. Pokud budete mít více času, můžete se vydat po naučné stezce „U Drtiče – Bílá skála“.
Alej Johanky z Rožmitálu
Pokud nemáte tolik volného času, ale přesto byste se rádi prošli v Rožmitále po náročném dni, doporučujeme alej Johanky z Rožmitálu, která je z centra na dosah ruky. Na začátku aleje můžete obdivovat posvátnou lípu a cestou výhled na Podzámecký rybník, zámek nebo pole. Za aleji můžete zavítat do cvočkařského muzea a přiučit se něco o tomto řemesle, které u nás bylo rozšířené během první světové války. O kus dál se nachází kostel Povýšení sv. Kříže, ve kterém hrával Jakub Jan Ryba na varhany.