Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Zajímavé aktivity v okolí

Každé město a vesnička na Rožmitálsku mají co nabídnout. Proto jsme se rozhodli Vám představit několik oblastí a konkrétních aktivit, které zde můžete vykonávat. Ať už jste si k nám přijeli rozšířit znalost historie, poznávat přírodu nebo sportovat… každý si najde svoje! O některých aktivitách jsme psali samostatné články, proto u těchto míst naleznete odkaz, kde si můžete přečíst více.

Rožmitál pod Třemšínem

Podbrdské muzeum: Zde se dozvíte něco o pánech Lvech z Rožmitálu, o tom, jak se žilo na Podbrdsku včetně významných osobnostech, přírody, ale i řemeslech. V neposlední řadě je jedna část expozice věnována celému životu J.J. Ryby. Další expozicí jsou historické automobily „aerovky“ a za hezkého počasí můžete na dětské hřiště a vyhlídkou věž.

Zámek a Alej Johanky z Rožmitálu: Zámek můžete navštívit v období květen – září a to každou soboru od 10:00 do 17:00 hod. Naopak zámecká zahrada a Alej Johanky z Rožmitálu jsou přístupné za každého počasí.

Cvočkařské muzeum: Muzeum je ve Starém Rožmitále, kousek za koncem Aleje Johanky z Rožmitálu. Otevírací doba je od března do listopadu a dle oficiálních informací je otevřeno denně od slušné hodiny do soumraku.

Kostel sv. Jana Nepomuckého: tento římskokatolický filiální kostel se nachází na náměstí a je kulturní památkou již od roku 1958.

Kostel Povýšení sv. Kříže: Kostel ve Starém Rožmitále je nejstarší památkou v celém městě. Gotické portály jsou dokonce datovány do let 1230-1240. V kostele hrával na varhany J.J. Ryba, jehož hrob se nachází na přilehlém hřbitově. Na tomto přilehlém hřbitově je pohřben i Ing. František Hofmeister a Karel Daniel Gangloff.

Voltuš

Mohyla J.J. Ryby: Mohyla je postavena na místě tragédie a připomíná konec života J.J. Ryby. Tento skladatel a učitel si zde vzal život 8. dubna 1815 podřezáním žil břitvou.

Bílá skála a Drtič: Včetně krásné přírody a výhledů na Rořmitálsku provádí tyto dvě vyhlídky naučná stezka. Je zde celkem 12 informačních panelů rozložených přibližně na 2 km.

Nepomuk

Vrchol Praha: Praha neboli Pražák je nejvyšším vrchem v Brdech. Vrch se nachází v Chráněné krajinné oblasti Brdy a leží necelé 2 km od Nepomuku. Na vrcholu je umístěna vysoká věž s meteorologickým radarem, televizním vysílačem a převaděčem. Cestou na vrchol je umístěno i několik památníčků připomínajících partyzánský odboj proti nacistické okupaci.

Březnice

Zámek Březnice: Dominantou města Březnice je určitě renesanční zámek s parkem, jehož správu zajišťuje Národní památkový ústav a je přístupný veřejnosti. Na místě, kde stojí zámek, stávala kdysi gotická tvrz, jenž byla postupem času přestavena na renesanční zámek.

Zřícenina Hrochův Hrádek: Z gotické věžovité tvrze se dodnes dochovala pouze věž paláce a val s příkopy. Gotická tvrz byla postavena na zlaté obchodní stezce, jenž vedla od Mirovic na Příbram a dále na Prahu.

Židovská Synagoga: Synagoga nabízí tematické a regionální expozice, které se týkají židovské vzdělanosti a březnické židovské historii.

Příbram

Svatá Hora: Navštivte jedno z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. Svatá Hora je stará přibližně 300 let a zároveň je jednou z nejcennějších barokních staveb v Česku. Prohlídnout si můžete celý areál, muzeum a aktuální výstavy.

Hornické muzeum: Hornické muzeum je jednou z národních kulturních památek, která patří k největším hornickým muzeím v celé Evropě. Prvním prohlídkový areálem je Ševčinský důl, dále se můžete podívat do Dolu Anna nebo do Dolu Vojtěch.

Zámeček-Ernestinum: Kamenný hrádek ze 14.století slouží nyní jako TIC a městská galerie. V roce 1670 jej arcibiskup nechal přestavět na barokní zámeček. To, co je však zajímavé je galerie Františka Drtikola, která je zde umístěna.

Památník Vojna: Kousek od Příbrami leží místo, která nahání hrůzu. Jedná se o jediný dochovaný komunistický lágr v Česku. Místo bylo vybudováno německými válečnými zajatci a sloužilo jako pracovní tábor a následně jako vězení pro politické vězně. Veřejnosti byl tento památník otevřen až v roce 2001.

Památník Antonína Dvořáka: Antonín Dvořák je jedním z nejslavnějších hudebních skladatelů. Na zámečku strávil posledních 20 let svého života a inspiroval jej k napsání mnoha skladeb. Včetně vnitřní expozice o Antonínovi je zde k vidění krásný anglický park a Rusalčino jezírko.