Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Skrytá místa v brdských lesech

Září je stále měsícem houbařů, kteří se ve volném čase toulají po brdských lesech s košíkem a pozorně hledají další přírůstky. Pokud Vás houbaření neláká, brdské lesy skrývají mnoho zajímavých míst, jež stojí za navštívení. Prozradíme Vám, kam se při návštěvě Rožmitálu můžete vydat a proč jsou daná místa zajímavá.

Voltušská výhlídka

Kousek od Rožmitálu se nachází vesnice Voltuš, ze které se na vyhlídku dostanete po žluté stezce KČT. Proč vyhlídku navštívit? Ve výšce 700 m.n.m. se Vám naskytne pohled na celé rožmitálské údolí, dohlédnete na rožmitálský zámek a Podzámecký rybník. Vyhlídka se nachází na tzv. hraničním hřebenu, jenž se táhne od Voltuše k obci Volenice a dominuje jí malá slepencová skalka.

Mohyla Jakuba Jana Ryby

Malou odbočkou od Voltušské vyhlídky je mohyla J.J. Ryby, zdejšího rodáka, hudební skladatel a učitel, který složil nejznámější Českou mši vánoční „Hej mistře“ neboli Rybovku. Na tomto místě si J.J. Ryba vzal svůj život a do nynějšího dne je místo hojně navštěvováno místními a turisty, kteří zde památku skladatele mohou uctít.

Železná Panna

V jihovýchodních Brdech se nachází litinová socha Panny Marie, tomuto místu se mezi místními říká Železná panna a váže se k němu příběh o mladém hraběti. Ten zde byl nešťastnou náhodou při lovu postřelen. Jeho uzdravení spojoval s modlitbami, proto zde nechal postavit sošku Panny Marie Immaculaty. Soška je zajímavá tím, že stojí na zeměkouli a pod nohou má hada s jablkem v tlamě. A jak se k tomuto místu dostanete? Též z Rožmitálu po žluté značce, popřípadě si cestu můžete zkrátit a vydat se sem ze vsi Vacíkov.

Třemšínská studánka

Cestou na vrchol Třemšín, na kterém stával dříve hrad, se můžete zastavit u a studánky a napít se z lesního pramene vody. K té se váže další legenda zahrnující Velikonoce a poklady, které se v tento den otevírají. Třemšín je se svými 827 m.n.m. nejvyšším vrcholem jižní části Brd. Na samotném vrcholu stával do roku 1420 hrad, ten však byl během husitských válek zpustošen. Pokud vyrazíte z Huti pod Třemšínem se těsně pod vrcholem nachází Ganglofův kříž.