Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Svatá Hora u Příbrami

Příbram je vzdálená zhruba 15 km od města Rožmitál pod Třemšínem. Na vrchu u Příbrami můžete navštívit významný barokní areál a poutní místo – Svatou Horu. V neděli 27. srpna Svatá Hora oslavila 350. výroční posvěcení baziliky (27.8.1673). Pořádala se zde mše, které předsedal emeritní arcibiskup pražský kardinál Dominik Duka.

Něco málo z historie

Dle pověstí zde kaplička stála už ve 13. století a dal ji postavit rytíř z rodu Malovců jako poděkování Panně Marii za ochranu před loupežníky. Podle jiných pramenů vznikla kaple zhruba na počátku 16. století. Jisté je to, že původní kaplička byla velmi jednoduchá a skromná.

Zbožní poutníci Svatou Horu navštěvovali s cílem uctít Pannu Marii, jejíž sošku dle legendy vyřezal první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic.

Příliv poutníků zapříčinilo zázračné uzdravení Jana Procházky, kterému se o Svaté Hoře po oslepnutí zdálo a motivovalo ho to se k poutnímu místu vydat.

Historie Svaté Hory je bohatá, více si o ní můžete přečíst například na oficiálních stránkách, kde je podrobně popsána dle různých historických etap.

Co je na Svaté Hoře k vidění?

Včetně krásného výhledu na Příbram můžete na poutním místě vidět například:

  • Baziliku
  • Kaple (Plzeňská, Mníšecká, Březnická a Pražská kaple)
  • Svatohorské schody
  • Klášter
  • Mariánský sloup
  • Exerciční dům
  • Kalvárii
  • Toufarovo louku

V místě se nachází dále infocentrum, prodejna a muzeum. O probíhajících bohoslužbách, obřadech, svátostech či duchovních cvičení naleznete více informací na oficiálních stránkách Svaté Hory.

Otevírací doba

Areál Svaté Hory můžete navštívit v pondělí až sobotu od 6:30 do 18:00, v neděli od 6:30 do 17:00.

Po 365 Svatohorských schodech se ke Korunovačnímu oltáři dostanete v letních měsících od 8:00 – 17:00, v zimních od 8:00 do 15:30.

Infocentrum, prodejna a muzeum je od května do září otevřena od 9:00 do 17:00, od října do dubna od 9:00 do 16:00.