Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Zámek Rožmitál pod Třemšínem

Dominantou našeho malebného městečka je zajistné zámek, který se pyšní bohatou historií a kulturními akcemi. Skupina dobrovolníků se v posledních letech ujala provozu zámku a pro návštěvníky v sezóně pořádají prohlídky, připravují bohatý program, který zahrnuje například letní kino nebo hudební festival a se zájemci domlouvají na zámku i svatební obřady.

Pokud Rožmitál pod Třemšínem navštívíte v sobotu během května až září, doporučujeme zámek navštívit a zúčastnit se prohlídky.

Něco málo z historie

Nynější zámek si nechal v polovině 13. století postavit Oldřich z rodu Buziců. Tehdejší blatný hrad byl dle pověstí obklopen šípkovými keři, které se později promítly do samotného názvu města – Rosenthal.

V 16. století si hrad zakoupil rod Grysperků z Gryspachu, kteří jej předělali na renesanční zámek.

Od roku 1623 do roku 1948 zámek patřil Pražskému arcibiskupství a sloužil jako jejich sídlo a správa. Ve druhé polovině 20. století zámek využívaly Státní lesy jako byty a kanceláře.

Pražské arcibiskupství získalo zámek od státu v roce 1994 a o pár let později jej koupil soukromý majitel pod společností Trinity COOP.

Rožmitálský zámek, z.s.

I přes to, že zámek je stále v soukromém vlastnictví, o jeho chod se stará se souhlasem majitele Rožmitálský zámek, z.s. Skupina dobrovolníku se stará o chod zámku, provádí drobné úpravy a snaží se zajistit, aby zámek nechátral.

V letním provozu je připraven i bohatý doprovodný program. Jedná se například o letní kino, divadlo nebo Repete fest. Včetně toho se po domluvě konají na nádvoří zámku svatby nebo výstavy.

Současně je zámek i středem pozornosti při oslavách královny Johanky z Rožmitálu, které se konají každý rok v červnu.

Kdy se můžete na zámek podívat?

Sezóna Rožmitálského zámku začíná v květnu a končí v září. V tomto rozmezí se každou sobotu od 10:00 do 17:00 můžete podívat na zámek. Pro skupiny je možné po dohodě s provozovateli domluvit na jiném termínu.

Více se dozvíte na webových stránkách zámku nebo na jejich facebookové stránce.